-
Działalność turystyczna
„Na gminnych szlakach” – Dla realizacji celu projektu – popularyzacja szlaków gminnych z jednoczesnym pogłębieniem wiedzy o patronach i pochodzeniu nazw szlaków- zorganizowano wakacyjne wędrówki grup dziecięcych i młodzieżowych szlakami pieszymi i rowerowymi naszej gminy z podsumowaniem w formie konkursu wiedzy o szlakach z nagrodami w czasie festynu „rajdowego” Trzebcinach/Ludwichowie. W trakcie festynu odbyła się również wystawa fotograficzna „Tu byliśmy”, obrazująca wędrówki po szlakach; wystawa prac plastycznych „Rower na wesoło”; wystawa plakatów o historii roweru. Odbyło się również spotkanie z policjantami, dotyczące bezpieczeństwa jazdy na rowerze oraz znakowanie rowerów. W rajdach rowerowych po szlakach uczestniczyło 7 grup świetlicowych (łącznie 49 uczestników) z Brzozia, Iwca, Nowego Sumina, Małego Gacna, Ludwichowa, Zielonki i Ostrowa. W konkursie wiedzy o szlakach uczestniczyły 3 drużyny z Ludwichowa/Trzebcin, Brzozia i Małego Gacna.
W konkursie wiedzy o szlakach uczestniczyły 3 drużyny z Ludwichowa/Trzebcin, Brzozia i Małego Gacna.
Dla poprawy wizerunku promocyjnego gminy odnowione zostało 8 map gminy umieszczonych na tablicach na szlakach rowerowych.
Sprawozdania z projektu tegorocznego oraz z projektów „szlakowych” z lat ubiegłych były załącznikami do zgłoszenia Gminy Cekcyn do konkursu PTTK „Gmina Przyjazna Rowerzystom”. W konkursie tym nasza gmina otrzymała certyfikat Gminy Przyjaznej Rowerzystom.Współpraca z Powiatem Tucholskim przy realizacji projektu „Borowiackie szlaki – kompleksowa redukcja presji turystycznej w Rezerwacie Biosfery Bory Tucholskie”.
Przewidziane w ramach projektu inwestycje (wiaty ze stołami i ławkami, stojaki na rowery, tablice informacyjne etc.) realizowane były przez Powiat Tucholski na terenie nieruchomości, udostępnionych przez Nadleśnictwo Woziwoda, Gminy Cekcyn i Śliwice oraz w Nadolnej Karczmie przez pana Romińskiego. W Gminie Cekcyn nowe punkty połączone zostały z inwestycjami z projektu „Labirynty Natury” ( nad jeziorami Cekcyn, Trzebciny). W ramach projektu odbyło się szkolenie i warsztaty „Interpretacja dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego dla potrzeb turystyki i aktywnej ochrony przyrody”. Szkolenie i warsztaty poprowadził Patrick Lehnes, niemiecki ekspert o międzynarodowej renomie. W trakcie warsztatów wypracowane zostały wzory tablic informacyjnych, które usytuowane są w miejscach postojowych. Praktyczna realizacja projektów tablic zajmuje się Instytut Gospodarki Turystycznej i Geografii Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy – we współpracy z prac. Urzędu Gminy dostarczyliśmy zdjęcia i propozycje tekstów.
Kolejnym działaniem projektowym było sporządzenie dokumentacji szlaków
turystycznych (wyk. firma „Certus” Marek Pacek z Gdańska) – firma była w kontakcie, inwentaryzacja naszych szlaków została wykonana dokładnie i rzetelnie. Odświeżenie istniejącego oznakowania szlaków turystycznych wykonała na zlecenie powiatu firma PTTK „Szlak Brdy”. -
Działalność kulturalna, organizowanie zajęć dzieciom i młodzieży – współpraca z GOK, świetlicami wiejskimi i Gminną Biblioteką Publiczną
- Nocne Misteria Nadjeziorne na nowej scenie
Przygotowano i przedstawiono spektakl misteryjny „Król Wschodzącego Słońca” na nowej scenie amfiteatru nad Jeziorem Wielkim Cekcyńskim. Wzorem lat ubiegłych w przedsięwzięciu uczestniczyli mieszkańcy gminy – dorośli, młodzież i dzieci. Nowa scena spełniła oczekiwania organizatorów a spektakl zyskał przychylny odbiór licznie zgromadzonej publiczności. - Potrafimy – rozwijanie talentów i zainteresowań dzieci i młodzieży w tym dzieci 2-4 letnich, uczestniczących w zajęciach w świetlicach wiejskich i GOK-u.
Działania projektowe skierowane były do dzieci i młodzieży ( w tym również do dzieci 2-4 letnich ze świetlicowych grup edukacyjno -zabawowych), uczestniczących w zajęciach w świetlicach wiejskich i GOK-u. Okazja do prezentacji efektów działań był m.in. tegoroczny V Festiwal Teatralny Świetlic Wiejskich Gminy Cekcyn pod hasłem „Zapraszamy wszystkie Mamy”. Wystąpiło 67 wykonawców z 9 zespołów. Wśród młodych aktorów nie zabrakło najmłodszych. Oddzielną grupę odbiorców projektu stanowiły maluchy ze świetlicowych grup z Nowego Sumina i Ostrowa, dla których kontynuowane były zajęcia edukacyjno-zabawowe ze szczególnym uwzględnieniem rozwoju i promocji ich talentów.
Dla Rodziców świetlicowych maluchów odbyły się spotkania warsztatowe „Gimnastyka ciała i umysłu z elementami rytmiki i muzykoterapii”, które prowadziła p.Monika Janiak.
24 czerwca 2012r. ulicami Tucholi przeszedł Historyczny Pochód Borowiaków. Nie zabrakło w nim przedstawicieli naszej gminy, a wśród nich reprezentacji naszych świetlic wiejskich. Świetlica Wiejska w Zielonce przygotowała postać Borowej Ciotki. Towarzyszyły dzieci z Przedszkola Gminnego w strojach borowiackich. Ze świetlicy w Zielonce „wyszedł” również Leon Wyczółkowski – miłośnik i malarz cisów we Wierzchlesie (to Jego imię nosi nasz Rezerwat). Świetlica Wiejska w Zalesiu zaprezentowała główne osoby legendy o Leśniczym z Gołąbka. Świetlica Wiejska w Ostrowie pokazała postać rycerza Ryszki.
W okresie od czerwca do 5 sierpnia dzieci i młodzież ze świetlicy z Ostrowa i Zielonki oraz Gminnego Ośrodka Kultury utworzyły zespoły taneczne, które zaprezentowały się w tegorocznych Nocnych Misteriach Nadjeziornych.
W świetlicy wiejskiej w Ostrowie został utworzony magazyn strojów i elementów scenografii. - Powiatowa mapa świetlic wiejskich
Działania projektowe:
- Nocne Misteria Nadjeziorne na nowej scenie
- I spotkanie instruktorów świetlic wiejskich z terenu powiatu (struktury organizacyjne, warunki lokalowe i wyposażenie, czas pracy, środki finansowe, współpraca z samorządami i NGO-sami, analiza SWOT) – Świetlica Wiejska Zielonce.
- Warsztaty wspomagające pracę z zakresu edukacji teatralnej – 2 spotkania w GOK Cekcyn.
- II spotkanie instruktorów „Jak pracujemy” – wykonanie prezentacji multimedialnej na podstawie zgromadzonych przez uczestników materiałów – STARA SZKOŁA w Trzebcinach.
-
LOG – Lokalna Organizacja Grantowa
W roku 2006 Towarzystwo Miłośników Ziemi Cekcyńskiej stało się Lokalną Organizacją Grantową w ramach programu „Działaj Lokalnie” Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce. Współpracowali z nami przy LOG: Towarzystwo Rozwoju Regionalnego „Promocja Borów Tucholskich”, Bank Spółdzielczy w Koronowie o/Cekcyn.
Przyznaliśmy dotacje-granty na projekty organizacji pozarządowych i grup nieformalnych z terenu powiatu tucholskiego:
- 2007 – 13 projektów na kwotę 39.000 zł;
- 2008 – 11projektów na kwotę 31.500 zł;
- 2009 – 11 projektów na kwotę 31.500 zł;
- 2010 – 10 projektów na kwotę 31.500 zł;
- 2011 – 10 projektów na kwotę 30.000 zł;
-
Pomoc najuboższym mieszkańcom (współpraca z GOPS, Bankiem Żywności, program PEAD)
Program jest realizowany przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Cekcynie we współpracy z Bankiem Żywności w Chojnicach i naszym Towarzystwem.
-
Dokończenie podświetlenia (iluminacji) kościoła w Cekcynie
Staraniem i praca wielu życzliwych osób, przyjaciół naszego Towarzystwa, dzięki sponsorom i darczyńcom, pracą wolontariuszy, a także dzięki współpracy z Gminą Cekcyn, wykonaliśmy i uruchomiliśmy ostatnie elementy (II etap – statywy, oprawy, źródła światła, osprzęt elektryczny) iluminacji zabytkowego kościoła parafialnego w Cekcynie. Koszt tego etapu to ok. 9.000 zł (całość ok. 35.000 zł z darowizn, zbióreki sponsorów). Szczególnie dziękujemy Kol. Wojciechowi Klapczyńskiemu za prace elektryczne, kol. Piotrowi Nowakowi za prace spawalnicze oraz Wójtowi Gminy Cekcyn i pracownikom ekipy remontowo-budowlanej za życzliwość i pomoc przy pracach budowlanych.
-
Działania realizowane we współpracy z Gminą Cekcyn
- Decydujmy razem – Nasz przedstawiciel uczestniczy w pracach zespołu partycypacyjnego programu „Decydujmy razem”, realizowanego w naszej gminie.
- „Działania z zakresu edukacji elementarnej”
Uczestniczyliśmy w projekcie Fundacji Komeńskiego„OD SERCA DLA DZIECKA II” Projekt skierowany jest do dzieci i rodziców z terenów wiejskich- 27 lutego 2012 seminarium „Dlaczego warto zadbać o rozwój małego dziecka i jak to robić?”
- marzec – kwiecień 2012 40-godzinne szkolenie dla wolontariuszy (16 osób) (miejsca szkoleń Ostrowo, Bajkowa Kraina)
- szkolenie kwalifikacyjne dla opiekuna dziennego (p. Karolina Kusz)
- szkolenie uzupełniające dla opiekuna w żłobku lub klubie dziecięcym (p. Agnieszka Sierosławska)
Gmina Cekcyn otrzymała za pośrednictwem Fundacji Komeńskiego darowiznę z firmy NOWA SZKOŁA. Stół i regały otrzymała pracownia logopedyczna w Przedszkolu Gminnym w Cekcynie, a pomoce przeznaczone zostały dla maluchów , uczestniczących w różnych formach edukacyjno-wychowawczych grupach świetlicowych w Ostrowie i Nowym Suminie oraz w Bajkowej Krainie na Maderze.
Cz. I zakończyła się w grudniu 2012. Obecnie realizujemy cz. II.
We współpracy z gminą prowadzimy nadal świetlicowe grupy edukacyjno – zabawowe w świetlicach w Ostrowie i Nowym Suminie. Działalność tych grup oraz grupy z Małego Gacna (prow. Stowarzyszenie „Jagoda”) była przedmiotem wniosku złożonego w odpowiedzi na konkurs Pary Prezydenckiej „Dobry Klimat dla Rodziny”. Nasza gmina otrzymała nominację do Nagrody Pary Prezydenckiej w kategorii „Wsparcie dla rodzin w opiece i edukacji najmłodszych. Gminne działania dla najmłodszych, popularyzowane głównie dzięki współpracy z Fundacją Komeńskiego zaowocowały również zaproszeniem zarówno Gminy jak i TMZC do konsultacji społecznych na Forum Debaty Publicznej , prowadzonej cyklicznie w Kancelarii Prezydenta (uczestniczyliśmy już w 4 debatach)
W ramach członkowstwa TMZC w Partnerstwie na Rzecz Rozwoju i Edukacji Małych Dzieci (PREMD) uczestniczyliśmy w szkoleniach:
- 20-22 stycznia 2012 – „Jak warto się komunikować i dlaczego opłaca się współpracować”;
- 1-3 marca 2012 – „Dialog na równych prawach”;
- 31.05 – 1.06.2012 – „Fundraising czyli jak pozyskiwać fundusze”;
- 19-20.10.2012 – III Walne Zgromadzenie PREMD.